2024 aastal otsustas Eesti lõpetada Venemaaga sõlmitud õigusabilepingu, mis tekitas kodanike seas mitmeid küsimusi, eriti seoses kohtulahendite ja elatisega. Need muutused mõjutavad mitte ainult ettevõtlust, vaid ka igapäevaseid õigusalaseid protsesse riikide vahel. Selles osas vaatleme, kuidas lepingu lõpetamine mõjutab kohtulahendeid ja elatise küsimusi ning mida tuleb teha, et kaitsta oma õigusi uutes tingimustes.
KUIDAS LEPINGU LÕPETAMINE MÕJUTAB KOHTULAHENDEID?
Varasemalt võimaldas õigusabileping kohtulahendite automaatset tunnustamist ja täitmist teises riigis. See lihtsustas elatise sissenõudmist, lahutusotsuste tunnustamist ja muid kohtulahendeid. Lepingu lõpetamise tõttu nõuab kohtulahendite tunnustamine nüüd täiendavaid samme.
Kui Eesti kohus on teinud elatise maksmise otsuse, tuleb selle täitmiseks Venemaal nüüd läbida keerukam protseduur. Varem tunnustati otsuseid automaatselt, mis tegi elatise sissenõudmise lihtsamaks ja kiiremaks. Nüüd võib vaja minna Venemaa konsulaadi või kohtute poole pöördumist, et saada otsuse tunnustamine. See pikendab täitmise aega ja võib tekitada lisakulusid.
Lepingu lõpetamine mõjutab ka lahutuste ja lapse hooldusõiguse küsimusi. Kui Eesti kohus teeb lahutusotsuse, ei ole see enam automaatselt Venemaal kehtiv. Nüüd tuleb otsus kinnitada konsulaatide kaudu või kasutada muid rahvusvahelisi kanaleid, mis teeb protsessi aeganõudvamaks ja keerukamaks.
Kohtulahendite tunnustamiseks, eriti kui need on seotud elatise või muude perekonnaga seotud küsimustega, võib vaja minna pöördumist rahvusvaheliste institutsioonide või rahvusvaheliste kohtute poole. See lisab protsessile keerukust ja võib pikendada täitmise aega.
MIDA PEAKSID KODANIKUD JA ETTEVÕTTED TEADMA?
Kohtulahendite tunnustamiseks või elatise küsimuste lahendamiseks on oluline konsulteerida juristiga, kes aitab dokumendid korrektselt vormistada ja juhendab kogu protsessi vältel.
Kohtulahendite või elatisotsuste tunnustamiseks on vaja dokumendid apostillida ja teha notariaalselt kinnitatud tõlked.
Oluline on olla valmis täiendavateks etappideks, nagu konsulaatide või teiste rahvusvaheliste organitega suhtlemine.
KUIDAS TRADUX TÕLKEBÜROO SAAB AIDATA?
Tradux Tõlkebüroo pakub dokumentide vormistamise teenust, sealhulgas apostillimist, notariaalseid tõlkeid.
Järeldus
Õigusabilepingu lõpetamine Eesti ja Venemaa vahel mõjutab tõsiselt kohtulahendite ja elatise tunnustamist ja täitmist. Kodanikel ja ettevõtetel tuleb läbida täiendavaid samme, et tagada otsuste tunnustamine teises riigis. Professionaalse abi kasutamine aitab vältida viivitusi ja raskusi. Pöörduge Tradux Tõlkebüroo poole!